Ana

Orijinal fiyat: 140,00₺.Şu andaki fiyat: 105,00₺.

Dumanlı, yağlı bir hava içindeki işçi mahallesinin üzerinde fabrika düdüğü her gün titreşir ve ortalığı yıkarcasına çınlardı. Kaslarını dinlendirmek için yattıysa da doyasıya uyuyamamış asık suratlı insanlar, bu sese uysal

Barkod: 9786053144731 Dizi: Klasik

Stokta

Açıklama

Dumanlı, yağlı bir hava içindeki işçi mahallesinin üzerinde fabrika düdüğü her gün titreşir ve ortalığı yıkarcasına çınlardı. Kaslarını dinlendirmek için yattıysa da doyasıya uyuyamamış asık suratlı insanlar, bu sese uysal bir şekilde itaat ederek tıpkı ürkmüş hamamböcekleri gibi küçük gri evlerinden çıkıp sokağa dökülürdü.

Maksim Gorki; Çehov ve Tolstoy ile birlikte Rusya dışında dönemin en çok bilinen ve okunan Rus edebiyatçısıdır. Hiç kuşkusuz bu konuma erişmesinde basımından sonraki iki yıl içinde, aralarında Türkçe ve Ermenicenin de olduğu on iki dile çevrilen eseri Ana’nın önemli bir rolü bulunmaktadır. Rusya’da proleter romancıların başında gelen isim olarak görülen Gorki, yine aynı romanı sayesinde, Sovyetler Birliği’nde uzun bir dönem resmi edebi akım olarak kabul edilecek sosyalist gerçekliğin de öncüsü olarak kabul edilmektedir.

Gorki, 1933 Mart ayında dostu Desnitski’ye hitaben yazdığı mektubunda; o dönem bulunduğu Nijni Novgorod’dayken, kente bağlı bir işçi bölgesi olan Sormovo’da gerçekleştirilen 1 Mayıs gösterisi ve ardından yaşanan olaylar üzerine işçileri konu edinen bir roman yazmaya karar verdiğini, aynı yıl kimi materyaller toplayarak notlar tutmaya başladığını belirtir. Söz konusu gösterinin başını çeken ve romanda karşımıza Pavel karakteriyle çıkan Pyotr Zalomov ve yazarın fabrikatör dostu Savva Morozov bu materyal toplama sürecinde önemli katkılarda bulunmuştur. Zalomov, 1 Mayıs gösterisi ve ardından yaşanan tutuklamalar ve mahkeme süreciyle ilgili bilgi verirken, Morozov ise fabrikasında çalışan işçilerin mektuplarıyla, fabrika işçilerinin yaşam koşullarına ilişkin bilgiler aktarmıştır.

Künye

Yayın No

1514

Dizi

Dizi No

58

Yazar

Orijinal Adı

MATb

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Maksim Gorki

Asıl adı Aleksey Maksimoviç Peşkov olan Maksim Gorki 28 Mart 1868 tarihinde marangoz bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 3 yaşında babasını kaybederek annesinin ebeveynlerinin bulunduğu Kaşirin’e taşındı. Kayıt olduğu sanat okulu öğrenimini beş ay sonra ekonomik nedenlerle bırakmak zorunda kalan Gorki, sekiz yaşından itibaren çalışma yaşamıyla tanışmak zorunda kaldı. 11 yaşında annesini kaybetmesinin ardından tamamen kendi ayakları üzerinde durmak zorunda kaldı. Kundura mağazasında çırak olarak başladığı çalışma yaşamı, bir mimarın yanında hizmetçilik, Volga’da çalışan bir vapurda bulaşıkçılık, İkon atölyesinde çıraklık vb. işlerle devam etti. 1884 yılında hayalini gerçekleştirerek üniversiteye kayıt olmak için Kazan’a gitti. Ancak Gorki, bir orta öğretim belgesi olmaması ve ekonomik durumunun kötü olması sebebiyle üniversiteye girmek şöyle dursun açlıktan ölmemek için önüne gelen her işte çalışmak zorunda kaldı. Volga kıyısındaki iskelelerde çalışmaya başladı. 1885-1887 yılarında fırınlarda çalıştı. Kazan’da geçirdiği zorlu yıllar Gorki’nin politik görüşlerinin şekillenmesine beşiklik etmesinin yanı sıra, edebi çalışmalarında sıklıkla rastladığımız motifleri biriktirmesine de vesile oldu. Marksist yazın ve propaganda guruplarıyla burada tanışan Gorki kısa süre içerisinde devrimci gençlik gruplarıyla toplantılarının alışılmış simalarından biri oldu. Büyük bölümü sokakta ve yoksulluk içinde geçen yaşamının yarattığı bunalım sonucunda 12 Aralık 1887 tarihinde, henüz 19 yaşındayken ikikez intihar girişiminde bulundu. İlk olarak, kendisini akciğerinden tabancayla vurarak ömrünün sonuna kadar sürecek solunum güçlüğüne neden oldu. Bu olaydan kısa süre sonra kloralhidrat içerek ikinci kez intihar girişiminde bulundu. Bu girişiminden de midesi yıkanarak kurtuldu. 1888 yılında Narodnik Mihail Antonoviç Romas’la birlikte Krasnivodovo köyünde propaganda çalışmaları yürüttü. Bu dönemde Rusya’nın ilk Marksist gruplarından biri olan N.A. Fodoseyev çevresiyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle ilk tutukluluğunu yaşadı. 1890 yılının başlarında Nijni Novgorod’da yazar Korolenko ile tanıştı ve ilk edebi denemelerinden biri olan “Yaşlı Meşenin Şarkısı” adlı şiirini beğenisine sundu. Korelenko’nun sert eleştirisi Gorki’nin edebi çalışmalarını yaklaşık iki yıl ertelemesine neden oldu. 29 Nisan 1891’de Ukrayna’dan Kafkasya’ya ulaşan uzun bir yolculuğa çıktı. Büyük kısmını yayan gerçekleştirdiği, yer yer yük trenlerinde geçen bu yolculuğu esnasında eserlerinde kullanacağı eşsiz gözlemlerde bulundu. Kafkasya’da demir yolu ve inşaat işçiliği yaptı.

0