Alevileş(tiril)miş Ermeniler

Orijinal fiyat: 295,00₺.Şu andaki fiyat: 221,25₺.

“Ermeniyseniz Hıristiyan(mı)sınız!” “Dört yön sekiz iklim”de de nefes alamamak nasıl bir şeydir, bilir misiniz? Her yönden kırılmış kanatlarla, Simurg’u bulmak için onlarca dipsiz uçurumun üstünden uçmaya kalkışmak ne

Barkod: 9786053146117 Dizi: Yakın Tarih

Stokta

Açıklama

“Ermeniyseniz Hıristiyan(mı)sınız!”

“Dört yön sekiz iklim”de de nefes alamamak nasıl bir şeydir, bilir misiniz?

Her yönden kırılmış kanatlarla, Simurg’u bulmak için onlarca dipsiz uçurumun üstünden uçmaya kalkışmak ne demektir peki?

“Her kuş kendi tayfasıyla gezer” diyenin, kendi tayfasına da alınmaması nasıl bir duygudur?

“Biz konuşan dilsiz, gören körüz” cümlesi ne anlama gelir, bilir misiniz?

Öznesi olduğun bir coğrafyada bu kadar tokat yemek neyin nesidir?

Bir çocuğun, “Mama, mama atma beni suya! Atma beni suya!” diye çırpınışına hiç tanık oldunuz mu?

Can havliyle evde beşiğinde bıraktığı çocuğu için, “şimdi gaz döküp yakarlar, yazıktır, günahtır. Al seninle ölsün” cümlesi hangi literatüre sığar?

Kiminin “gâvur”, kiminin “dola Hermeni” (Ermeni dölü) dediği bu insanlar, Ermeni mezarlığında niçin Kuran okur, kilisede neden “ya Hızır, ya Düzgün Bava” diye dua eder?

Yıllarca malı çalınan, tarlası tapanı yakılan, köyün çocukları tarafından bile sürekli dövülen bir babanın, ailesine kötülük gelmesin diye hep iyilik yapması, hep vermesi ve her defasında kan revan içinde büzüştüğü yerde sadece ağlaması nasıl bir şeydir?

Demirci dükkânının yanındaki gülleri bile küstürenler kimdir?…

Uzak diyarlarda, “Dersim’in ismini duyduğumda yüreğim yanar… Memleketim, vatanım orası” diyen kim?…

“Biz İsa’ya tabiyiz, ama Ali’ye de mecburi” cümlesini kuran nasıl bir arka plandır?

Dedim ya; “dört yön, sekiz iklim”de nefessiz bırakılmış öyle bir insan topluluğu düşünün ki, son noktayı, “o kadar ki, çilemiz bize kaldı” diye mütevekkil koyuyor.

Uzun sözün kısası; devletin, yerel mütegallibenin, kilisenin ve diasporanın ayrı ayrı vurduğu bu “kuyruklu Ermeniler”in kuşaklar boyu acının imbiğinden geçirdiği kırılgan hikâyesinin üzerine cesaretle giden duyarlı ve açıkyürekli bir kitaptır elinizdeki…

Hüseyin Irmak

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Sayfa Sayısı

528

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

Baskı

2

Yazar

Kâzım Gündoğan

1963 yılında Dersim (Tunceli), Ovacık’ta doğdu. 12 Eylül darbesiyle birlikte Dersim’den ayrılarak İstanbul’a yerleşti. Politik düşünceleri ve faaliyetleri nedeniyle, 1984 yılından 2002 yılına kadar değişik zamanlarda toplam 10 yıl cezaevinde kaldı. Çeşitli gazete ve dergilerde değişik isimlerle makale ve araştırma yazıları yazdı. Munzur Akmazsa (2005) ve İki Tutam Saç - Dersim’in Kayıp Kızları (2010) adlı belgesel filmlerin araştırma ve yapımcılığını yaptı. Dersim’in Kayıp Kızları-Tertele Çeneku (2012) kitabının (Nezahat Gündoğan ile birlikte) yazarıdır. 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festi­vali’nde Ulusal Belgesel Film dalında jüri özel ödülü alan Hay Way Zaman-Dersim’in Kayıp Kızları (2013) belgesel filminin yapımcılığını üstlendi. Tarihsel ve toplumsal konularda araştırmacı, yapımcı ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

0