Aksanlı Sinema

Orijinal fiyat: 350,00₺.Şu andaki fiyat: 262,50₺.

Sürgüne Ait ve Diyasporal Film Yapımı

Barkod: 9786053146810 Dizi: Sinema

Stokta

Açıklama

Naficy bu kitapta, uzun yıllar süren bir çalışmayla ve sayısız çok dilli, çok uluslu metin ve filmden süzerek, sinema alanında boşluğu hissedilen bir metin ortaya koyuyor.
Sürgündeki Üçüncü Dünya Sinemacılarının bir o kadar da Avrupalı, Amerikalı, Rus, Kanadalı sinemacının 60’lardan bu yana “Batı”da gerçekleştirdikleri filmleri çözümlerken, bu filmlere onların varoluş öykülerine de yaklaşımlarının bir parçası olarak işaret ediyor Hamid Naficy.
Onun “Aksanlı Sinema” olarak tanımladığı bu tür, “Egemen Sinema”ya karşı bir duruş.
Yerinden yurdundan edilmişlerin kimlik yolculuklarının ve kimlik mücadelelerinin alegorik ve eleştirel öyküsü. Bu anlamda Aksanlı Sinema sürgüne ait ve diyasporal filmlerin özgün estetik ve politik üslupları kadar yeni kavramlarla da sinemanın teorik ufkunu genişletiyor.

Künye

Marka

Yayın No

1731

Dizi

Dizi No

18

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

400

Boyut

16,3 x 23,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Hamid Naficy

Hamid Naficy, diaspora, sürgün, postkolonyal sinema ve medya ile İran, Orta Doğu sinema ve medyası kültürel çalışmalarında önde gelen bir otoritedir. Çalışma alanları ve verdiği dersler belgesel ve etnografik sinemaların yanı sıra bu konuları içerir. Bir kısmı ödüllü yaklaşık bir düzine kitap, çok sayıda kitap bölümü ve dergi makalesi yayımladı. Bunlara ek olarak geniş çapta ulusal ve uluslararası düzeyde dersler verdi; eserlerine yaygın bir biçimde atıfta bulunuldu ve birçok dile çevrildi. Naficy aynı zamanda birçok eğitim filmi, deneysel video üretti ve uluslararası büyük film festivallerine katıldı; film dizilerinin küratörlüğünü yaptı ve 1990’da Los Angeles’ta ve 1992’de Houston’da olmak üzere yılda bir kez gerçekleştirilen İran film festivallerini başlattı.

0