Akşamları Kalbim

Orijinal fiyat: 100,00₺.Şu andaki fiyat: 75,00₺.

Georg Trakl (1887-1914) Kısa ömrünü manik depresif uçlarda yaşamış olan Trakl, Alman dilindeki dışavurumculuk akımının en önemli adlarındandır. Koyu renklerin baskın olduğu çarpıcı görsellikteki tablolar olarak yorumlansa da

Barkod: 9786053144335 Dizi: Şiir

Stokta

Açıklama

Georg Trakl (1887-1914)

Kısa ömrünü manik depresif uçlarda yaşamış olan Trakl, Alman dilindeki dışavurumculuk akımının en önemli adlarındandır. Koyu renklerin baskın olduğu çarpıcı görsellikteki tablolar olarak yorumlansa da Trakl’ın gizemli (enigmatic) içerikteki şiirleri sözcüğün geniş anlamıyla karanlıktır. Şiirine girmek için doğrudan alıcıları vermemesi onun adını “saf şiir” tanımıyla ilintilendirir; benzersiz otobiyografik öğelerin izini süren eğretilemeleri kendi başına çözülebilir nitelikte değildir. Bununla birlikte bu saf şiir kendi ben’ini hedeflerken öteki’ni, kendi içindeki öteki-lik olasılığını aramaktan vazgeçmez. Bu kazı, şairi her defasında yeniden çektiği acıların karanlıklarına, var olmanın ıstırabına geri götürecektir. “İçimde en korkunç olasılıkları hissettim, kokladım, onlara dokundum ve kanımda kötü ruhları, kışkırtmalarıyla bedeni çılgına çeviren bin şeytanın ulumasını dinledim. Ne kadar korkunç bir kâbus!” İşlenmiş sözcüğün dehşet verici iç uçurumların aynası olduğu, şairin trajik ölümü ertesinde Rilke’nin yazdığı gibi, başkaları için “giril(e)mez olan” ve “sadece kendisi için varmış gibi görünen” bir deneyim alanının yinelenemez şiiri.

Künye

Yayın No

1382

Dizi

Dizi No

39

Yazar

Orijinal Adı

Die Dichtungen von Georg Trakl

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Georg Trakl

3 Şubat 1887’de Salzburg’ta doğdu. Babasının mezhebine göre Protestan kilisesinde vaftiz edilen Trakl, 1892’de Katolik Uygulama Okulu’nda, ardından Eylül 1897’de devlet lisesinde öğrenim gördü. 1905 yılında notları kötü olduğu için liseden ayrılmak zorunda kaldı ve Beyaz Melek adındaki eczanede çıraklık eğitimine başladı. Bir kısım arkadaşıyla birlikte küçük sanatsal topluluklar oluşturan Trakl’ın Totentag ve Fata Morgana adlı oyunları 1906’da Salzburg Devlet Tiyatrosu’nda sahneye kondu. 1909 sonbaharında ilk şiir derlemesi Gedichte (Şiirler) yayımlandı. 1912’de Brenner dergisinin yayımcısı Ludwig von Ficker ile tanıştı. Bir subayla kavga etmesi üzerine ordudan ayrılan Trakl’ın Gedichte (1913) adı altında sunduğu yeni bir derlemesi yayımcı Kurt Wolff tarafından basıldı. Kız kardeşi Grete ile yaşadığı ve kendisinin varoluş acılarının başta gelen kaynağı olduğu konusunda edebiyat tarihçilerinin birleştiği kara aşkın kâbusuyla ancak şiir ve uyuşturucu yoluyla baş ediyordu. Trakl bir sıhhiye taburunda eczacı teğmen olarak eylül başında Polonya’nın Galiçya bölgesine gitti. Grodek semti yakınlarında ilaç desteği ve doktor yokluğunda yüze yakın yaralı askerle ilgilenmesi için görevlendirilmişti. Ölümle pençeleşen kurbanlara yardım edememenin çaresizliği ve çıldırtıcı depresyonun etkisi altında intihar girişiminde bulundu. 7 Ekim 1914 günü Krakov’da Garnizon Hastanesi’ne yatırıldı. 3 Kasım’da, aşırı dozda kokaine bağlı zehirlenme sonucu yaşama veda etti. Sebastian im Traum isimli şiirler toplamı ölümünden sonra 1915’te yayımlandı. Kız kardeşi Grete 1917’de intihar etti. Trakl’ın kemikleri ölümünden on bir yıl sonra 7 Ekim 1925’te Krakov’dan getirilerek Innsbruck’taki Mülhau Belediye Mezarlığı’na gömüldü.

0