Adı Kayıp

Orijinal fiyat: 108,00₺.Şu andaki fiyat: 81,00₺.

Barkod: 9786053146407 Dizi: Yakın Tarih

Stokta

Açıklama

Ali Uygur, bütün Devrimci Yolcular ve onlarla aynı dünya özlemini paylaşan insanlar için bir yürek yangını, bir yürek yarasıdır. Öldürülme biçimi, işkencede öldürülen herkesin öldürülme biçimine benzese de cesedin ortadan kaldırılma ve uzun bir takip sonrasında kimsesizler mezarlığında bulunma biçimi akıllara durgunluk verecek cinstendir. Ali’nin izine rastlanmasın ve asla bulunmasın diye devreye sokulan yöntemler ibret vericidir. Ali’nin öldürülmesi tabii ki infial yarattı ama mezarı açılıp Ali’nin bulunmasından sonra yapıldığı anlaşılan uygulamalar, çok daha fazla infial yarattı. Hazmedilebilir bir şey değildi; öyle de oldu. Hazmedemedik, alışamadık ve bu durumla barışamadık.

Ali ilk kaybedilen değildi, son da olmadı. Hâlâ evladını arayan annelerin coplandığını ve yerlerde sürüklendiğini, büyük bir bölümünün evlatlarına kavuşamadan, onları bir kez olsun kucaklayamadan hatta akıbetlerini bile öğrenemeden yaşamlarını noktaladıklarını biliyoruz. Bu insanlık dışı uygulamaların utancı bize ait olmasa da, insanlık ailesinin üyeleri olan bizler için, bütün bu yaşananlara şahit olmak utanç vericiydi. Bu kitap, çocuklarını aramak zorunda kalmayacakları bir ülke armağan edemediğimiz o güzel yürekli annelere ithaf edilmiştir.

Künye

Marka

Yayın No

1671

Dizi

Dizi No

60

Yazar

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Orijinal Adı

Sayfa Sayısı

192

Çevirmen

Basım Yeri

İstanbul

Yayıma Hazırlayan

Basım Tarihi

Son Okuma

Baskı

1

Yazar

Adnan Korkmaz

10 Haziran 1961 Antakya Armutlu’da doğdu. Evin tek çocuğuydu. At arabacılığı ve tarım işçiliği yapan ailenin ekonomik nedenlerle göç etmesi sonucu 1 yaşından itibaren Mersin’de yaşadı. İlk, orta ve lise eğitimini Mersin’de tamamladı. Devrimci mücadeleyle lisede öğrenci iken tanıştı. Dev-Genç ve Devrimci Yol saflarında yer aldı. 12 Eylül 1980 cuntasından sonra tutuklandı. 1986 sonunda tahliye oldu. İki çocuk babasıdır. Mersin’de yaşıyor.

0